Giritlilerin Arasındasınız...
Çok yakınınızdayız...
Çok yakınınızdayız...
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Giritlilerin ve kendini Giritlilere yakın hisseden herkesin yeni adresi

AnasayfaAnasayfa  KapıKapı  GaleriGaleri  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

kuzu etli arapsaçı

2 posters
YazarMesaj
URLALI
Moderatör
Moderatör

kuzu etli arapsaçı Empty
MesajKonu: kuzu etli arapsaçı   kuzu etli arapsaçı EmptySalı 31 Mart 2009, 15:08

Bir gün tarlaya bir Giritli ve bir inek girerler. Tarla sahibinin oğlu babasına koşup " baba tarlaya bir inek ve bir Giritli girdi, ne yapayım" diye sorar. Babası da " ineğe dokunma Giritli'yi çıkar o tarlada hiç birşey bırakmaz" diye cevap verir.

kuzu etli arapsaçı DSC01974.0

kuzu etli arapsaçı RezeneYukarıdaki satırların doğruluğunu anneannemin, babaannemin ve annemin sofralarında yediğim değişik otlardan yapılmış envai çeşit yemeklerle teyit edebilirim. Küçüklüğümde anneannemin zeytinyağlı olarak pişirdiği "çipohorta" 'nın içindeki ot sayısını bende bilemiyorum. Annemin çipohorta pişirmek için saydığı otlardan bazıları şunlar: arapsaçı, ebegümeci, kabak, taze soğan, semizotu, maydanoz,dereotu... İlerki günlerde bu yemeğin tarifini de annemle pişirerek burada yazacağım. Şu anda Tekirdağı'nda çiftliklerinde babamın kuzenleri özel olarak kendilerine envai çeşit otlar yetiştirerek bu geleneği kendileri elleriyle büyüttükleri bahçelerinde devam ettiriyorlar.

Girit mutfağını ve Giritlilerin yeme içme alışkanlıklarını diğer Anadolu mutfaklarından farklı kılan en temel özellik, yabani otlardan yapılan çok çeşitli yemeklerin varlığıdır. Otlardan, çiğ olarak ya da haşlanarak salata yapılır, ya da zeytinyağlı ve etli yemekler; veya bazı otlar böreklere iç olarak katılır... ( Yemek ve Kültür, sayı 4)

Bugün tarifini vereceğim yemek kuzu etli rezene ( arapsaçı, fençel). Sebze yemeyi seviyorsanız bu otun harika aroması ve etle bileşimi gerçekten çok lezzetli bir yemek ortaya çıkarıyor. Manavlarda ve hatta büyük marketlerde de satılıyor rezene.

Kuzu etli Rezene
Malzemeler

1\2 kg rezene

2-3 parça irice kemikli kuzu kol parçaları

1 büyük soğan ( irice yemeklik doğranacak)

Terbiyesi için

1\2 limon

1 dolu yemek kaşığı un

1\2 su bardağı su

Yapılışı

Rezene yıkandıktan sonra kök kısmı da dahil heryeri 2-3 parmak kalınlığında doğranır. Bu bitkinin kökü ve dalları sert olduğundan ben düdüklüde pişirdim böylece pişirme süresi oldukça kısaldı.

Önce doğranmış 1 büyük soğan suyla ya da 1-2 kaşık zeytinyağı ile kavrulur. Kuzu eti yağlı olduğu için soğanı suyla kavurabilirsiniz, tadı yağda kavrulmuşla aynı hemen hemen.Kuzu eti eklenerek soğanla çevrilir. Bir veya birbuçuk su bardağı su ve tuz eklenerek düdüklüde iyice yumuşayana kadar pişirilir. Ben süre vermedim, çünkü farklı düdüklü tencerelere göre süre değişebilir ya da tencerede yapıyorsanız. Et iyice piştikten sonra doğradığımız rezeneleri ekliyoruz ( soğan şeklindeki kök kısmı da doğranıyor) ve su eksildiyse yarım su bardağı daha su ekleyerek tekrar düdüklüyü kapatıp otların kökleri yumuşayana kadar pişiriyoruz. Yemek piştikten sonra 1 yemek kaşığı un 1\2 limon suyunu( ekşi sevenler 1 limon koyabilir) ve 1 \2 su bardağı suyu karıştırıp yemeğe ekleyip bir taşım kaynatıyoruz. Evde yapılmış tam buğdaylı kızarmış ekmekle birlikte yemesi çok keyifli.
Smyrna

Smyrna

kuzu etli arapsaçı Empty
MesajKonu: Geri: kuzu etli arapsaçı   kuzu etli arapsaçı EmptySalı 31 Mart 2009, 15:30

hmm yımmmm Very Happy:D
canım çekti beh Very Happy daha geçenlerde yedim ama yemek olunca... Very Happy

kuzu etli arapsaçı
1 sayfadaki 1 sayfası